Az Ismeretlenbe

Az elveszett emberi méltóságból Az Ismeretlenbe – filmajánló

Spoilermentes ajánló egy morálisan feszített filmhez.

Az Ismeretlenbe film kockáin keresztül a nézők betekintést nyerhetnek egy fiktív történetbe, amely bemutatja egy valláspolitikai konfliktus áldozatainak kilátástalan helyzetét. Azon belül is az áldozatok mezsgyéjét, akik jobb remény érdekében ideiglenes táborokból menekülnek tovább Európába. Palesztin arab srácokról, pontosabban unokatestvérek kétségbeesett cselekedeteinek ok-okozatáról van szó. Az ő útjukról, egy libanoni menekülttáborból Athénba, és onnan tovább az ismeretlenbe.

Az Ismeretlenbe

A film alkotói végig fenn tudnak tartani egy tompa feszültséget, játszva a karakterek emberi, esetlen tulajdonságaik hangsúlyozásával, míg tetteik távol állnak a társadalmi normáktól; azok nem elfogadottak, sőt, törvényen kívüliek. A dán–palesztin rendező, Mahdi Fleifel is megjárta a menekülttáborokat, ezzel a film hitelességét erősítve. Első kézből tapasztalhatott, hiszen fiatalon élt egy libanoni táborban, onnan pedig Dániába sikerült eljutnia.

A mozi központi morális jelenete során Reda – az elesettebb palesztin fiú – szájából hangzik el a kulcsmondat, amely valahogy úgy hangzott, hogy: „Amikor az embereket egy kis helyre hosszan összezárják, akkor kutyákká válnak, és elkezdik egymást támadni, elállatiasodnak. Elvesztik minden értéküket, neveltetésüket, moráljukat.” A szerzők (Mahdi Fleifel, Fyzal Boulifa és Jason McColgan) ezzel az egy mondattal megcsavarják a történet morális szálát. Kritikus kérdéseket vetnek fel. A film során a szereplők lágy vonásait szembeállítva tetteik nyíltan ábrázolt emberi gyarlóságaival.

Mire emlékeztet a tavaly Cannes-ban bemutatott, és a hazánkba nemrég mozikba került film? Nagyon erőltetve az 1995-ös La Haine, azaz A gyűlölet mozihoz lehetne hasonlítani – azzal az óriási különbséggel, hogy az Ismeretlenbe filmben nincs gyűlölet, nincs rosszindulat, csak elveszettség és kilátástalanság. Menekvés, és a családi illúziók és elvárások fenntartása. Nincs olyan karca, mint a Vincent Cassel főszereplésében pörgő mozinak volt. Más – ám mégis ugyan az: a társadalom pereméről kiáltanak megváltásért.

Previous Story

One Life, Two Fates — Rogi Andrè

Latest from Tények

Rogi Andrè egy élet, két sors

Rogi Andrè egy élet, két sors

Klein Rózsaként látta meg a napvilágot 1900-ban Magyarországon, de a világ már Rogi Andréként ismerte meg. Élete, bár külön utakat járt be, sok ponton
Utas és Holdvilág

Utas és Holdvilág:

Szerelem vagy illúzió? Szerb Antal műve új fényben Mint az életben szinte mindenben, a ponyva és a szépirodalom között is elmosódnak a határok. Ezeknél
Go toTop

Don't Miss