THE BRUTALIST
THE BRUTALIST. A kép tulajdonosa valahol kint bolyong a neten. Várom.

Mielőtt elkezded olvasni a cikket, előre figyelmeztetlek, a cucc tele van spoilerrel. Fordulj ki innen, ha még a film előtted van, és megnéznéd. Utána gyere vissza.

Kezdem. Rendben?

Annak ellenére, hogy fiktív drámáról szól, ez az “este” egyéb okokból kifolyólag érdemes szemügyre venni, mit akar, és honnan ered a rengeteg betont felemésztő brutalista építészet. Azok a hatalmas, nyers terek, amelyek arra hivatottak, hogy megértessék a filozófiájuk és absztrakt értékeiket.

Két nemzetközi építészeti forrás* szerint is a brutalista stílus a késői negyvenes években indult útjára. Azonban mint definiált építészet, először ’53-ban jelent meg, miután egy Smithson nevű építész fickó az egyik, Soho-ban található befejezetlen projektjét jellemezte “újfajta brutalizmus”-ként. Ezt követően valójában csak ’55-ben indult el a mozgalom, miután megjelent Reyner Banham építészettörténész kíméletlen kritikája Alison és Peter Smithson norfolki Hunstanton iskolájáról.

Nos, minden bizonnyal ez az intró a FIKTÍV dráma szakmai hitelességét megkérdőjelező érdeklődőknek egy kiindulási pont lehet. Továbbá, mielőtt rátérnék a lényegre, érdemes egy másik perspektívából is megvilágítani a filmet ért egyéb aggodalmat, ugyanis kár nyöszörögni miatta. Tehát, akik hajlamosak sziszegni a 3 óra 34 perces filmidőre – mondván, hosszú -, azok feltételezhetőleg még életükben soha sem ragadtak be egy jó sorozat-maratonra a TV elé. Mondjuk Fargo napokra. Van ilyen. Nyugi, nem bűn. Egyébként is, megnyugtatásképpen érdemes tudni arról, hogy a film nagyjából 1 óra 40 perc után stílusosan kifut egy 15 perces szünetre. Ez azt jelenti, hogy akkor kényelmesen ki lehet menni brunyálni anélkül, hogy a teljes filmszínház ránk förmedne. Lehet akár telefonálni, és mondjuk olyan mocsok jó cikkeket lájkolni, mint például ez. Hurrá!

A Brutalista

THE BRUTALIST, a kép tulajdonosa fogalmam sincs kié.

Ahogy elkezdett pörögni a Kodak VISION3 250D negatív, azzal együtt elindult egy, képi világát tekintve korhű, míg lélekben mély történet elbeszélése. Az ok, amiért erre az 500 tungstenes filmre esett a választás, az a megbízható felhasználhatósága az anyagnak, ugyanis a nappal felvett jelenetek és a sötétben megrendezésre került képsorok között könnyebb mozogni, mivel nagyobb a fényátfogó képessége, ha úgy tetszik. Magyarul, jó eséllyel nem fog bebukni, és kiégni sem a kép. Továbbá a rendező, Brady Corbet szorgalmazására a nagylátószögű optikák természetéből adódó perspektívatorzításokat az úgynevezett VistaVision technikával küszöbölték ki, amelyet leginkább az ötvenes években alkalmaztak. A gyártásmód lényege az, hogy ebben az esetben a film horizontálisan pörög, és nem vertikálisan kerülnek felvételre a jelenetek, így a képek élesebbek, és a felbontásuk is nagyobb, miközben a fent említett oldalirányba elnyúló torzítások eltűnnek.* Ezt a Paramount Pictures által kidolgozott módszert többek között Hitchcock is előszeretettel használta filmjei során. Tehát nagyvonalakban ehhez hasonló technikai megoldások teszik igazán hihetővé a mozit: elfeledtetik a nézővel, hogy fikciót néz – fantáziasztorit. Ott a pont.

Szerepjáték

A mozi üzenethordozó értéke szempontjából ki kell emelni Emma Laird-ot, aki a filmben a mérnök Tóth László unokatestvérének feleségét, Audrey-t alakította. Jelenetek tekintetében ő volt az első valós, keserű és emberi undort hiba nélkül átadó színész. Egy irigy karakter, aki érzékeltette a menekült státusszal rendelkező bevándorlók mindennapi valóságát, az általános “igazából, senki nem hívott ide” attitűdöt. Életre tudta kelteni a nem kívánt, sértett nő rosszindulatát, felhasználva az “idegenek” iránt érzett undorral, ami hozzájárult ahhoz, hogy a film 10 Oscar-díj jelölést söpört be. Túlzások nélkül, élethűen megelevenítette a lélek gennyét. Velejéig hat.

Tehát, a film addig “hurrá, megérkeztem” optimizmusa elkezd elferdülni. Pont úgy, ahogy a kézi kamerával felvett nyitó jelenet sejteti, amikor a hajó a „rakománnyal” együtt beúszik a kikötőbe, és ott az Amerikai Szabadság-szobor nyugtalanító perspektívából, oldalra fektetett szögből van ábrázolva. Ezekhez a képekhez az operatőr, Lol Crawley egy ARRI 235 kézikamerát használt. Jelzem. Az első egy óra negyvenvalahány percét letisztult történetmesélés tölti ki. A forgó képek mágiáját élvezheti az ember, míg ironikusan a letelepedés tényleges és kegyetlen folyamatait beszéli el. Gyönyörű, lágy színek, árnyak, hangulatok.

Továbbhaladva a karakterek boncolgatásával, emlékezeteset, de közel sem olyan kiemelkedő játékot hozott Guy Pearce, azaz a főgenya szerepében Harrison Lee Van Buren Sr. úr. Nem, itt nem az van kijelentve, hogy rosszul szerepelt volna G. P., hanem a teljes filmet nézve nem tudta egyenletesen hozni a figura jellegét. A sérült, indulatos és gátlástalan ember aurája a nyugalmi jelenetek során számomra nem az elvárható minőségben jött át. A lelki rokkant, jól meghatározható, kiszámíthatatlan és romboló egyén jelenléte nem volt egyenletesen a képernyőn. Hiányoltam a hétköznapi dialógusok során a nyugtalanságot a tekintetéből. Azonban a mozi alatt őáltala találkozhattam az eltorzult alfa hímmel, aki valójában végtelenül gyenge személy. Azzal a vibrációval, mimikával és pillantásokkal, amelyek sokkal többet érnek a szavaknál, és amelyeket az intenzív jelenetek során kiválóan ki tudott robbantani magából. Ez van. Ettől még haladunk tovább.

Mimika. Érzelmek, gondolatok kifejezése. A mimika arcjáték, arckifejezés az élőszóbeli kommunikációban az érzelmi hátteret kifejező jelcsoport, amely szándék ellenére is közöl érzelmi ráhangoltságot vagy elutasítást. A nem verbális kommunikáció egyik jelcsoportja, csatornája.**

Adrien Brody azon túl, hogy szerencsés fazon, valószínűleg még tudatos is. Az arcizmaival kiválóan tudja közvetíteni az érzelmeit, gondolatait. (Reméljük, az idő múlásával ezt a képességét botoxszal nem fogja „lefagyasztani.”) A film során a néző találkozhat az izgatott, tinédzserszerű lelkesedésével, amikor beér a hajója az Egyesült Államokba. A tervezővel, aki megfontolt és tudatos egy munkamegbízás realizálása során. Snittek töredéke alatt egyértelműen adja át az elmélyült, komoly gondolkodót a közönségnek.

Fantasztikus a film! Figyelj!

A mozi egy másik, általam most kiemelt jelentős pillanata: hatalmas bőrfotel, konyak, a főgonosz a társaságtól elvonult privát dialógusa zajlik Tóth Lászlóval. Rengeteg fontos információ van ezekben a képekben. Tehát László nem igazán tudja eldönteni, hogy túlzó dicséret, mondvacsinált csodálat tárgya-e. A már Oscar-díjas Adrien Brody jelenlétében, játékában megelevenedik a bókolás hízelgő hatása, amint éppen keveredik a hitetlenkedő és óvatosságra intő belső hanggal. A gesztusok, az ülése, ahogyan fészkelődik a hatalmas karosszékben, a tekintete – a legtermészetesebb módon közvetítik a film kibontakozó mondandóját. Bumm, és bezavar egy csinovnyik. Egy alárendelt, de szemmel láthatóan jól tartott fazon, akit mint „macskát szarni” csap ki Van Buren a képből. Ezek együttese… Látni érdemes azt a kameraállást, a perspektívát, ami Guy Pearce játéka mellett szintén közvetíti a rendező elképzeléseit és az operatőr bravúros kommunikációját. Lekicsinyíti azt a személyt, aki megzavarta a dialógust. A pillanat rezzenésnyi hatása Lászlóra. A belső huzavona. Ennek a jelenetnek a jelentősége a film vége felé, amikor a „mecénás” Lászlónak intézett monológja hallható az olasz márványbányából kifelé menet. A képsorok, mire kikerekedik Van Buren teljes személyisége. Ütős.

Oldalakat lehetne teleírni a letisztult, egyetlen központi téma köré épülő filmről, amelyet színes és komplex karakterek kiteljesedése vesz körbe és támogat.

Ott vannak az élet terhei alatt roskadozó szerelmi jelenetek. A film végén látható, intim pillanatok során zajló gesztusok jelentősége. Egy pár küzdelme az intimitásért.

Felicity Jones által megszemélyesített, erős női tartással bíró Tóth Erzsébetet életre keltő kiváló munkáját dicséri a mozzanat: ahogy nyugalomra inti Lászlót egy kutya-gazda jelenetet követően. Amikor Van Buren egy asztaltársaság előtt pillanatnyi csípéssel megalázza Lászlót. Ott, Adrien Brody indulatos, szinte észrevehetetlen, de átsugárzó állkapocs mozdulata, amely szavak nélkül beszél. Tóth Erzsébet a szó jó értelmében vett büszke nő, aki fizikai hátrányai ellenére érzelmi intelligenciájával és lexikális tudásával kerekedik az őt körülvevő káros és lealacsonyító környezete fölé. A fájdalmat úgy adja át a művésznő, hogy a néző már sürgetné a jelenetekben részt vevő karaktereket a cselekvésre, a segítségnyújtásra. Más jelenetekben meg átható a feloldott, természetes nevetése. Ahhoz, hogy valaki át tudjon adni élethűen, lágyan szórakozó kacajt, annak a szakmai ismeretei mélyről kell hogy táplálkozzanak.

Végül kitérnék egy megtévesztő karakter kibontakozására, Maggie Lee-re, akit Stacy Martin játszott. Az ő személye volt az, aki egy negatívabb, elkényeztetett nőből egy érdek nélküli személlyé formálódott a történet cselekménye során.

A teljes stáb méltón menetel az Oscar-díjak felé.

A kép nem az én tulajdonom. .és nem a teljes stáb, csak a “főszereplők”. ..

Zene

Nem lehet elmenni a zene mellett. Daniel Blumberg munkája néha olyan, mint az emberi szervezetben az időjárás változatosságára válaszoló idegpályák reakciója. A nyári hőségben a lágy, frissítő fuvallat: Pennsylvania, Bicycle. Steel: ősz, hideg őszi reggel, amikor dideregsz, de a napocska már elkezdi felmelegíteni a tested. Az, ahogy bizalommal épül fel valami jóság az egyre felmelegedő indián nyári napon. Hát ehhez hasonlóan hat a zene a film nélkül. Aztán az Erzsébet egyenlő Tóth Erzsébet személyiségével. A kísérleti zenéi, amelyek észrevehetetlenül, de egyúttal elválaszthatatlanul erősítik a filmet. Kedvencek között van a helyük.

Őszinte meghajlással Európából


Forrás:  Egyik, Másik, illetve Youtube interjúk.

*a fotográfiában ezt tilt shift optikákkal korrigálják

**Dr Poór Ferenc Nem verbális kommunikáció, tekintet.

Illusztráció
Previous Story

GRAFIKA TiMe!!!

Páris, Texas Wim Wenders 1984-es filmje.
Next Story

Időutazás a 80-as évek mozijába: Párizs, Texas – Wim Wenders mesterműve vagy félreértett amerikai road movie?

Latest from Véleményeim

Lehet

Lehet

Lehet, ezer éve már nem is álmodoztál. Lehet, már korán elvették tőled az igazságot arról, hogy mennyi csoda lakozik benned. Lehet, már nem is
Borderlands

Borderlands

– vagy hogyan győz meg a PR két Oscar-díjast egy homokféreges bugyutaságra… Lehetetlen elmenni Cate Blanchett katasztrofális, 2024-es – vagyis tavalyi – színészi éve
Go toTop

Don't Miss

Buy Me A Coffee
Köszi, hogy ide néztél, remélem tetszett, amit láttál. Egy kávé árával itt tudsz támogatni!
error: Bocsika... Hali, kell valami? Szólj és szívesen segítek!