Egy kör a fotóalbumok letűnt korára.

Napjainkban a fényképeinket a telefonunk memóriájában, misztikus felhőkben vagy esetleg 1-1 képet háttérképként tárolunk. Aztán ritka esetek egyikeként keretbe foglalva előfordulnak a falon lógva és még ritkábban szépen albumba szedve várják azt, hogy időről-időre fellapozzák őket. A Phototutorial weboldal különböző statisztikákra hivatkozva arra jutott, hogy 2024-ben átlagosan 2000 db fényképet csattogtattunk össze. Az iOS operációs rendszer felhasználói körében ez a szám 2400 körül alakult, míg Android rendszeren klikkelők csupán 1900 db fotót hoztak össze. Ez persze statisztika. Lehet, hogy rengetegen vannak, akik 24 meggondolt kockánál megállnak, majd akár képzeletben elslattyognak a Soós fotóba előhívatni a képeiket. Ezt követően tovább merengenek azon, ahogy izgalommal várakozva töltik az előhívási időt. Napokkal később, az átvételkor a képek átlapozása során talán picit pironkodva, de ujjongó szívvel felkiáltanak: Ejj, de jó volt az a kirándulás! Nézd, az a maszat, az ott Béla, éppen taknyol…hatalmasat.” Persze, mindezt csupán gondolatban és aztán folytatják az átgondolt fényképezést. És a gyíkok? Ők addig mappáznak, címkéznek és írnak.

Nos, térjünk vissza napjaink realitásába, mert a betekintőt követően egy nosztalgiakörre hívlak. Méghozzá Frida Kahlo segítségével egy eltűnőben lévő jelenségről írok a következőkben. Egy olyan korból jelentkezek be, amikor talán a pillanat nagyobb értékkel bírt. A méretes fényképezőgépek korából, amikkel pillanatokat őriztek meg az emlékezésért. Azért, hogy majd eseményszerűen összegyűlhessenek a “népek”. Fejüket összedugva nagyító felett kuncogjanak vagy sírjanak, de mindenek felett emlékezzenek, csodálják és “utálják” a megörökített emlékeket.

Az album a családi emlékezet központjává vált.

Érdemes tudni, hogy az élet Frida Kahlót fűző-szorosan összekötötte a fotográfiával. Első komolyabb befolyással rá édesapja, Guillermo Kahlo, fotográfus volt, akinek egyik fő témája az önportré, a selfie* volt. Ő mutatta be Fridának a portréfotózás szépségét és az átgondolt képek emlékhordó jelentőségét.

A Mai Manó Házban Frida Kahlo tematikusan kiállított fotógyűjteményét megtekintve olyan pillanatokkal gazdagodhatunk, amelyek remélhetőleg arra inspirálják a látogatókat, hogy ők is időt szánjanak a saját digitális emléklenyomataiknak, amiket aztán albumokba csoportosíthatnak, akár egy-egy jegyzet** kíséretében. Ne adj Isten, még egy családi vagy baráti találkozó összehívására is kerekedhetne kedv, ahol a képeket falra vetítve esetleg monitoron nézve lehetne röhögni vagy akár biztonságban “égni” egy jót. Tudom, ott vannak erre a célra a fotó- és videómegosztó közösségi média portálok. Óriási! Fotókat szűk körben nézegetni tré… azokat azonnal kell továbbítani – nem baj – és retusált képek ereje valóban érezhetőbb… érthető.

Én mégis azt javaslom, menj a Manóba! Ragadj ott egy nagyítót, és járd körbe a kiállítást. Inspirálódj. Skubizd meg az 1900-as évekbeli mexikói életet. Méghozzá nem akármilyen életet. Frida Kahlo családjának és barátainak az objektívjein keresztül ismerkedhetsz meg olyan témákkal, mint a politika.

Azt mondják, a forradalomnak nincs szüksége művészetre, de a művészetnek forradalomra van szüksége. Ez nem igaz. A forradalomnak forradalmi művészetre van szüksége. Diego Rivera

Betekinthetsz az egykori közéleti légkörbe, amely egy tőlünk tök távol eső kontinensen zajlott. Megtapasztalhatod az érdekes ellentétet: a fejlődő amerikai kapitalista rendszer vívmányainak képei miként foglalnak helyet egy olyan gyűjteményben, amelynek készítői politikai elképzeléseikkel szöges ellentétben álltak azokkal. Mindehhez a keleti blokk fotói is társulnak: Sztálin, Lenin, Trockij, Kelet-Berlin stb.

Ha pedig a kilencvenes években vagy azelőtt már pubi voltál, akkor talán még azonosulhatsz is a művésznővel. Sorozatban láthatsz olyan képeket, amikből ollóval vágta ki… megretusálta a képeket. Hiszen Fridának is megvoltak azok az érzései, mint sokunknak. Érdekes elmerengeni rajtuk. Lehet akár “Hoppá!!” élményben is részed, amíg nézegeted a “Kék ház” tematikájú fotógyűjteményt.

Folytatásnak még ott vannak a “Megtört test” fotók, ahol fájhat a szíved egy elgyötört fiatal nő láttán, aki egy komoly buszbalesetet követően küzd a felépülésért.

Nem beteg vagyok, összetörtem, de addig örülök, hogy élek, amíg tudok festeni.

Fotó forrása ITT

Találkozhatsz olyan zseniális többszörös portréval, aminek talán az egyik célja a lélegzetelállítás mellett a fájdalom keserűségének megmutatása a hála jegyében volt. Az alábbi képet tekintheted meg eredetiben, ahol Frida az orvosa társaságában az önmagukról festett közös portrékép mellett állnak modellt. Nagyítóval nézd, hiszen akkor láthatod igazán a zsenialitását portré a portréban alkotásnak. Egy darab fotón keresztül ismerheted meg mennyire magasan kiemelkedő festő volt Frida Kahlo. Ne érezd kellemetlenül magad. Azért nyomták a kezedbe a nagyítót, hogy ácsorgás közben vizsgálj, láss.

Frida Khlo and his doctor
Fotó forrása ITT

Szerelmek, fájdalmak, barátok. Fiatalság, cselekvés. Ezek mind kint lógnak a Mai Manó falain, csak úgy, mint a felhődben csüngenek a te életed részei is. Azzal a különbséggel, hogy itt emészthető 241 db gliceé lenyomatot találhatsz az összesen 6000 darabos teljes életet átfogó gyűjteményből. Innen nézve, talán már nem is olyan nagy gyíkság összedobni egy Journal** bejegyzést.

Végezetül pedig: komolyan, mikor volt a kezedben nagyító? Nagyítón keresztül mikor mélyültél el utoljára egy-egy képben? Csak azért kérdezem, mert még lehet rá esélyed. Január 12-ig még nálunk, Budapesten vendégeskedik Frida Kahlo szívének kedves fotógyűjteménye.


*bocsi, a selfie nem P.Hilton nevéhez köthető

**ehhez tökéletes iOS applikáció mondjuk a Journal/Napló app

A ti szerzőtök B.A.

51

Previous Story

Olyan csudás ez a mai nap, vagy mégsem?!

Next Story

A “fake”-ség ne továbbja, olyat láttam, hogy behalsz

Latest from Tények

Utas és Holdvilág

Utas és Holdvilág:

Szerelem vagy illúzió? Szerb Antal műve új fényben Mint az életben szinte mindenben, a ponyva és a szépirodalom között is elmosódnak a határok. Ezeknél
Go toTop

Don't Miss