Napjainkban különösen fontos emlékeztetni magunkat arra, hogy mi történik akkor, amikor egy politikai párt önmagát emeli a nemzet fölé kihasználva a társadalom éhségét, a kilátástalanságot. Emlékezni arról, hogy milyen elkerülhetetlen folyamatok indulnak el a társadalomban. Az emberek ellenállására a rendszerrel szemben és azok hosszútávú hatásaira. Emlékezni a társadalomban megjelenő igényre a sejtszerű egymást támogatására, a szolidaritásra. Emlékezni a pillanatokra, amikor azok a bátor, mikro szervezetek elkezdték megkérdőjelezni a hatalom híreit. Kiutat kerestek. Az ellenállások sikereire és kudarcaira. Nem utolsó sorban pedig érdemes megemlékezni a modern kori történelmünk során rapid tempóban lezajlott titkos perekről. Azokról, amiket a hatalom félelemből hajtott végre, azonban bukása után fény derült rájuk, mert előbb vagy utóbb mindig mindenre fény derül. Az elnyomásról. Az útról, ami oda vezetett. Zsarnokot a jövő soha sem ünnepelte.
A mozi: Szeretettel, a Ti Hildétek

A film új perspektívából jeleníti meg az 1940-es évek Németországát egy igaz történetet elbeszélve. Emlékezve arra az időkre a hátrahagyott levelek és levéltári lenyomatokat felhasználva. A film kezdete során néhányan akár úgy érezhetik, hogy nehézkesen indul el a történet, de aztán rákapcsol a művészet, a libikóka a lélekkel. Európai film.
A rendező, Andreas Dresen az élet leggyönyörűbb pillanatait egy snittel vágja ki elménkből a valóság ridegségével. A kegyetlenség olyan kifinomult mennyiségben és minőségben jelenik meg a vásznon, amivel ritkán lehet találkozni. A mozi él.
A színészi játékban nincsenek túlzások. A kameraképek hossza egészséges balanszban van az elme-lélek berendezés befogadó képességével. Egy-egy gesztus a maga legtermészetesebb módjával adja át az éppen zajló pillanatok súlyosságát, pont úgy adagolva azt, mint ahogyan a hétköznapjainkban éljük meg őket. Egy természetesen lebiggyesztett száj, egy fejbillentés többet ér száz szónál.
Szerelmi történet?
A film nem csak a szerelemről szól. Az az élet természetes velejárója. Itt a rendszer kegyetlenségei mutatkoznak meg és az azzal szemben álló emberi erőkről. A gépezetben résztvevő elemek szikrányi emberségére is rávilágít a történet, arra, hogy azok nélkül ez a film ma nem létezhetne. Ez az írás nem jöhetett volna létre.
Ezer-ezer üdvözletet küldve Berlinből.
Szeretettel a ti szerzőtök.
45