Idén immár 97. alkalommal osztották ki az Oscar-szobrocskákat a világ legrangosabb, filmes szakmai díját.
De vajon honnan ered az Oscar-díj?!
Az Oscar-gála kezdetei
A Kijevben született Louis B. Mayer – a Metro-Goldwyn-Mayer filmstúdió egyik alapítója – 1927-ben létrehozta a The Academy of Motion Picture Arts and Sciences (AMPAS) nonprofit egyesületet, amelynek célja a filmipar fejlesztése volt. Az alkotások díjazásában az előremozdító motivációs erőt látta. Egyik, a mai napig híres kijelentése: “Cups and awards, they’d kill themselves to produce what I wanted.”

Első Oscar-gála
Az első Oscar-gálát 1929 májusában rendezték meg a Hollywood Roosevelt Hotel Blossom termében. Az akkor még szinte szektaszerű gálát Douglas Fairbanks konferálta fel a mindössze 270 vendégnek, akik fejenként 5 dollárt fizettek a részvételért. Mai szemmel nézve 92 dollár körül mozogna a beugró. Az első alkalommal a díjat egy központi tábla adatai alapján adták ki a legjobb filmnek. A történet két első világháborús pilóta szerelméről szól, akik ugyanabba a nőbe szerettek bele. William Wellman rendezésében a Wings (Szárnyak) némafilm volt az. Mellette Charlie Chaplin is kapott egy külön elismerést a munkásságáért.
Az Oscar-díjátadó fejlődése
A nagy érdeklődésnek köszönhetően az 1930-as évektől kezdve a média is részt vett az eseményeken. Abban az évben a Los Angeles-i KNX rádió közvetítette a gálát, amelyen a titkos szavazás eredményeként kiválasztott legjobbak kapták meg a díjat. Az akkori szokások szerint a nyertesek neveit már előre kihirdették, így a gálaesten senkit nem ért meglepetés. Ennek köszönhetően a különböző médiumok is időben le tudták hoznia a hírt. Ez a módszer egészen 1940-ig élt, ami után bevezették a ma is ismert zárt borítékos rendszert, amellyel extra izgalmat vittek a műsorba.
Pearl Harbor bombázása miatt a gálát 1942-ben egy évvel elhalasztották. Viszont 1944-ben a nagyobb nyilvánosságot befogadó Grauman’s Chinese Theatre (Grauman Kínai Színház) lett az esemény helyszíne. Jegyeket értékesítettek a szolgálatban álló katonáknka, és az utca embere is hozzájuthatott. Ez volt az első olyan akadémiai est is, amelyet a tengerentúl is közvetítettek rövidhullámú rádióadók segítségével. Az évtized végére pedig a gála intézményesedett.
Oscar-gála a televízió korszakában
Az első élőben közvetített gála a 25. Oscar-gála volt. Bob Hope vezényelte a műsort, amely megközelítőleg 35 millió nézőt ültetett a képernyők elé.
A legjobb külföldi filmnek járó díjat 1956-ban ítélték oda első alkalommal Fellini rendezésében a La Strada című filmnek.

Modern Oscar-gála és a változások
A 70–80-as évek a közvetítési forradalom jegyében teltek.
Később a műsorra rásütötték a „túl fehér” bélyeget, aminek következtében az Akadémia tudatos változásokat vezetett be azzal, hogy több színes bőrű és külföldi tagot hívott meg.
Az évek múlásával a már hosszú múlttal rendelkező díjkiosztó nézettsége hullámzóan alakult. Azonban voltak kiemelkedő időszakok, mint amikor a Titanic tarolt, vagy a Gyűrűk Ura: A király visszatér söpörte be a díjakat.
2020-ban pedig a gála történetében először egy idegen nyelvű film, a Parasite – Élősködők nyerte el a legjobb filmnek járó díjat, ezzel végérvényesen nemzetközi díjátadóvá avanzsálva magát.
A laposabb évektől függetlenül az Oscar-gála a filmipar sikeres és színvonalas nemzetközi rendezvényévé nőtte ki magát.
A becenév születése
Eredetileg Academy Award of Merit néven mutatták be a szobrot, amelyre viszonylag hamar ráragadt az Oscar becenév. Egy közismert történet szerint az Akadémia igazgatója, Margaret Herrick a nagybácsiját, Oszkárt látta a kardot maga előtt tartó őrt ábrázoló szoborban. Így ragadt a becenév a gálára, és vált egyidejűleg hivatalossá az elnevezés.

A szobor eredete
Cedric Gibbons tervezte a karddal a kezében őrt álló Art Deco lovagot, míg George Stanley szobrász fotmázta meg azt. Minden év januárjában öntik ki a 34 cm-es, közel 4 kilogrammos bronzszobrokat, amelyek 24 karátos arannyal vannak bevonva. Az alak egy filmtekercsen áll, amely az Akadémia öt alágát szimbolizálja: színészek, rendezők, producerek, technikai személyzet és írók.
Az est folyamán kiosztott szobrok számát lehetetlen előre meghatározni, a keresztkombinációk miatt, ráadásul a nyertesek névsora a borítékok kibontásáig ismeretlen. Egy-egy film esetében a díjazottak száma eltérhet, ezért az Akadémia 50-60 darabbal több kézzel gyártott, tükörsimára polírozott szobrot készített a New York állambeli Rock Tavernben található Polich Tallix Fine Art Foundry műhelyében.
Forrás:
History.com; Oscars.org; Americanmanufacturing.org
Fotók:
Getty Images; The Hollywood Reporter ; Wiki