Napjaink felpörgött világában, amikor az emberek egyre kevesebb időt fordítanak az olvasásra, talán ideje lenne ismét szelet adni egy rohamosan csökkenő szakma, a politikai karikatúra szárnyai alá. Érdemes lenne ismét felfedezni a szatirikus illusztrációk, a rajzolt történetek elsöprő hatását.
Arról a színvonalról van itt szó, ami beszippantja a nézőt. Gondolatokat ébreszteni a humor eszközével. Használni azt a szatírát, ami borsot tör még a leglazább ember orra alá is. A politikai karikatúrák világába kalandozunk egy kicsit, ahol nincs bocsánat, csak fehér lap és célzott vonalak.
Ki Kevin Kallaugher (Kal)? – A világhírű politikai karikaturista
Ez alkalommal egy különleges embert mutatok be, aki a szólásszabadságot egy olyan frontvonalbeli eszközzel gyakorolja, amelyre nehéz reagálni. Szatirikus nézeteire nem lehet úgy visszacsatolni, mint egy jól kidolgozott véleménycikkre, amire kellő intelligencia mellett írott formában lehet reflektálni.
Ezért, ha eddig még nem találkoztál vele, engedd meg, hogy bemutassam az egyedülállóan jó politikai karikaturistát Kal-t, Kevin Kallaugher-t, aki 1977-ben Harvardon végzett és ’78-tól bekerült a világszinten is élvonalba tartozó The Economist hetilaphoz, amelynek a mai napig alkot.

Mielőtt beleugranánk a közepébe, egy érdekesség a kreatív elme működéséről: Kal elmondása szerint az 1977-78 között lepörgött egy év során megalapozta a saját munkamódszerét. Utcai karikaturistaként előfordult, hogy 45 percig ültek portrét neki, mert addig tanulmányozta az alanyait, amíg a lelkükből meg nem tudott valamit jeleníteni. Magát a jellemet.
Egyik kedvenc idézete a szakmájáról egy itáliai reneszánsz patrónustól* származik: “Egy jó karikatúra élethűbb a valóságnál.”
Egy jó karikatúra kiveséz, és nem csupán elnagyolt, komikus testrészekből áll.
Politikai illusztrátorként feladata, hogy értelmezze annak a realitástól elrugaszkodott világnak a kattanásait, majd azokat képi formában fehér lapra vesse.
Hogyan dolgozik Kal? – Technikák és munkafolyamatok
Az elismert és hiteles munkavégzés alapja az újságírói kutatómunka. Minden alkalommal sziklaszilárd háttérismeretekkel kell rendelkeznie ahhoz, hogy meg tudja eleveníteni a véleményalkotó illusztrációit az aktuális politikai és társadalmi kérdésekről. Egy közéleti rajzmesternek a tragikus eseményeket is ugyanolyan átütő erővel kell ábrázolnia, mint egy jó poént, amely a néző retináján keresztül 3-4 másodperc alatt az elméjébe ég.
Az idő nyomása alatt kell elkészíteni az aktuális problémákkal foglalkozó, átható karikatúrákat.

Ezen felül több mint művészi képességgel kell rendelkeznie az illusztrátornak, különösen a kényes témákat érintő rajzok elkészítése során, például a vallás terén. Mérlegelés.
Kal a fekete-fehér illusztrációit egy nap alatt fejezi be. Technikáját tekintve, klasszikus tintatollal dolgozik. A színes, festett címlapképek elkészítése hosszabb időt vesz igénybe, amelyek vízfestékkel készülnek.
Politikai karikatúra: Bátorság, kritika és hatás
Munkái politikai kokik.

Egy kép ezer szónál többet ér, ha kellő tisztelettel, ismerettel és bátorsággal van elkészítve.
Bátorság kell ahhoz, hogy valaki rendszeresen leüljön, és kifigurázva ábrázolja a világ vezető politikusait.
Véleményt alkosson róluk úgy, hogy a világ röhögjön rajtuk. Munkáinak alanyai és azok környezete is teljes mértékig érti és érzi a karcait, sallerjeit.
Tapasztalatai alapján nem a politika nagyágyúi jelentik a legnagyobb fenyegetést, hanem a megyei, önkormányzati szinten mozgó közéleti személyek, akik reaktívabbak az alkotásaira.
Díjak és elismerések – Pulitzer-díjas művész
Karrierje során bőven több mint 8000 közéleti karikatúrát készített.
Az egyik elismerése az 1843-ban alapított, The Economist magazin teljes címlapjának elkészítése volt, amely a lap történelme során először jelent meg cím nélkül. Az illusztráció ifj. George W. Bush egykori amerikai elnököt ábrázolja a Katrina hurrikán után a Fehér Ház udvarán. A kép rejtett érdekessége, hogy tartalmi elemei az akkor éppen széteső Republikánus Pártra is utalnak.

Köztük volt az a sorozat is, amellyel 2020-ban elnyerte a magyar származású Pulitzer-díjat politikai karikatúra kategóriában. A pályázati munkát a cikk végén találod.
Ez azonban csak kettő a számtalan elismerés közül, amellyel az élet méltán értékelte a munkásságát.
Mindezek ellenére alkotásait több mint 80%-ban negatív kritika éri, ami jól mutatja, hogy a nagy számok törvénye nem a minőséget jellemzi.










*Annabelle Karachi
Kal portré forrás INNEN ERED!
További illusztrációk INNEN kerültek hozzám!
Pulitzer-díjjal pályázata ITT skubizható meg! (És nem a díj, hanem a díj névadója magyar származású)
Egy saját, eredeti Heti Mocsok illusztráció meg ITT!!