Sylvia Plachy the PUNK - Ajándékok a XX. századból és azon túl

Sylvia Plachy a PUNK – Ajándékok a XX. századból és azon túl

All-time favourite camera and lens combination?

“That make no sense, that’s why I carry 5 cameras.”

Sylvia Plachy

Sylvia Plachy a PUNK, aki elhozta az ajándékait a 20. századi Amerikából és azon túl.

PUNK, de nem úgy, mint Bruce Gilden, hanem nőiesen-nyersen PUNK!

A válasza a kérdésemre, hogy melyik minden idők kedvenc kamerája? 

Miközben rám nézett azzal a magabiztos, velejéig ható tekintetével, ennyit mondott az én interpretációmban:

Cicus, 5 kamerát hordok magammal!

Sylvia Plachy magyar származású fotósról nem sok anyag van fent a neten, de cserébe kiadott 6 izgalmas albumot.

Tanóra: töri.

Dióhéjban annyit azért érdemes tudni róla, hogy magyar – és ’56-ban disszidáltak Budapestről a családjával, amikor még csak kislány volt. Két év bécsi dekkolás után végre eljutottak New Yorkba. Ott letelepedtek. Sylvia pedig fotográfiát kezdett tanulni. Az oktatója javasolta, hogy keresse meg a szintén magyar disszidens André Kertészt, mert szerinte a látásmódjuk fedik egymást. A találkozás után szoros kapcsolat alakult ki a két magyar fotós között.

Sylvia egy interjúban elmesélte, hogy életében egyetlen igazán jó kép készült róla – azt pedig nem más készítette, mint Bandi bácsi, ahogy ő hívta Kertészt. A Capa Központban pedig Kertész mellé – amiről ITT olvashatsz – Sylvia Plachy életmű-szerű kiállítás nyílt. Nem is akármilyen, hanem PUNK!

A rendhagyó tárlat.

Ajándékok a XX. századból és azon túl.

Az ajándékok néhol plakátformában vannak a falakra tűzve, míg máshol keretbe foglalt, szép nagy klasszikus nagyításokat lehet nézegetni – anélkül, hogy bárkit is befolyásolna a dátumozott képaláírás. Ezt az érzést, a szubjektív benyomás szabadságát tovább erősíti a kiállítás koncepciója. A kontrasztot fokozza, hogy néhány kép szerkesztőségi környezetben jelenik meg, eredeti magazinformában, szövegkörnyezetben (magazinfotó!).

Más képek viszont teljes meztelenségükben, szabad asszociációra és érzésre építve tárják elénk a ’80-as, ’90-es évek amerikai életének dokumentumait. Ez a hozzáállás egyébként Sylvia fotográfiai szemléletét is tükrözi.

Letisztult, légies – és mégis PUNK.

Punk az attitűdjében. Abban, ahogyan vallja: a világra a saját, egyedi módunkon kell reagálnunk – a kameránkon keresztül. Miközben hűek maradunk önmagunkhoz. A fotósnak meztelen őszinteséggel kell interpretálnia a valóságot.

Egy jó képet nem elég meglátni – meg is kell érezni.

Sylvia Palchy

Közben meg klasszikus is.

Klasszikus egyebek mellett, mert közismert fotósok képei is visszaköszönnek belőle. De ezek a hellók mindig indirekt köszöntések. Az időnként ismerősnek ható hasonlóságok a kortárs kollégákkal való barátságok lenyomatai – mély, megélt pillanatok kivetülései.

Sylvia maga is hangsúlyozta egy korábbi interjúban: nem más fotósok inspirálják. Hanem az élet egyéb dolgai.

Ezeknek az ismereteknek a fényében érdemes ellátogatni a Capa Központba, és megnézni Sylvia Plachy kiállítását, amely a korábbiaktól eltérően mutatja meg azt a világot, ami a kamerája előtt zajlott.

Baby calm down, better calm down,
In the night, in the eye of the forest
There’s a mare black and shining with yellow hair,

Patti Smith

Forrás:

OvationTV | Close up: Photographers at work

Sylvia Plachy interjú, Műcsarnok, Sylvia Plachy kiállítás Sepsiszentgyörgyön,

Sylvia Plachy Lucie award

Képek a kiállításról, eredeti Heti Mocsok cuccok.

HA szeretnél napra kész lenni hasonló érdekes cikkekből, vagy csak kikapcsolnál és olvasnál kultúráról lazán, akkor iratkozz fel a Heti Mocsok hírlevelére az oldal alján. Ha megtisztelsz a feliratkozással, akkor kérlek csekkold le a spam mappádat, mert a megerősítő email sajnos oda is landolhat 🙁 (Anyagi okokból jelenleg a Mailchimp ingyenes verziója van használatban).

Previous Story

The Wild Robot Protects — Final Chapter of a Futuristic Fable

Sylvia Plachy a PUNK - Ajándékok a XX. századból és azon túl
Next Story

Sylvia Plachy the PUNK

Latest from Véleményeim

Borderlands

Borderlands

– vagy hogyan győz meg a PR két Oscar-díjast egy homokféreges bugyutaságra… Lehetetlen elmenni Cate Blanchett katasztrofális, 2024-es – vagyis tavalyi – színészi éve
Go toTop

Don't Miss